Lornetka – co trzeba wiedzieć, aby wybrać model, który się sprawdzi?

Aby móc obserwować obiekty z oddali, konieczne jest wykorzystanie lornetki. Na rynku dostępne są różne rodzaje lornetek. Mowa tu wymienić choćby lornetkę astronomiczną, noktowizyjną czy myśliwską. Przed zakupem konkretnego modelu, warto wiedzieć jak wybrać lornetkę, aby ta na pewno spełniała swoje zadanie.

Rodzaje lornetek

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje lornetek. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza lornetka astronomiczna. Jest mała, lekka i pozwala na obserwację księżyca i gwiazd. Potrafi powiększyć obraz kilkanaście razy, średnia obiektywu w tego typu lornetce najczęściej wynosi 45-50. Innym typem lornetki jest model myśliwski. Jak można się domyślić, najczęściej z takiej lornetki korzystają myśliwi podczas polowań. Wymienić można tu jeszcze lornetkę noktowizyjną. Wykorzystywana jest do obserwacji obiektów w ciemnościach. Jest to już dość specjalistyczne urządzenie, dlatego cena też nie jest mała.

Najważniejsze parametry lornetki

Wybierając konkretny model lornetki, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest powiększenie. Standardowe modele posiadają powiększenie na poziomie 10. Jeśli stopień powiększenia jest dość znaczny, to najczęściej korzystać trzeba dodatkowo ze statywu dla stabilizacji obrazu. Drugi ważny parametr to średnica obiektywu. I jest ona wyższa, tym jakość obrazu jest lepsza. Kolejny parametr to pole widzenia. Mowa tu o wielkości obszaru, jaki widzi się przez lornetkę. Pamiętać przy tym trzeba, że im większe jest przybliżenie, tym pole widzenia będzie mniejsze.

Materiał wykonania lornetki

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać lornetkę, nie można zapomnieć o materiale, z którego została wykonana. Ten powinien cechować się wytrzymałością i ergonomią. Materiał powinien być odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze również, aby materiał, z którego lorneta została wykonana, był wodoszczelny. To ważne, jeśli zamierza się z niej korzystać w dość trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też lornetka powinna być odporna na działanie wysokich temperatur.