W poszukiwaniu skarbów

Własny wykrywacz metali brzmi bardzo kusząco, wiele osób już wyobraża sobie liczne znaleziska, które można spieniężyć. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w praktyce będzie to wyglądało nieco inaczej. Wątpliwymi skarbami są kapsle metalowe od butelek lub zakrętki słoików, żelazne odpadki. Oczywiście samo chodzenie z wykrywaczem metali może być świetną zabawą. Niektórzy traktują to zajęcie jako ciekawe hobby. Dzieci będą zachwycone, gdy otrzymają wykrywacz metali, zachęci je to do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Niektórzy turyści mają przy sobie składany wykrywacz i przeczesują za jego pomocą plażę.

Kupujemy wykrywacz metali

Wykrywacz metali to urządzenie pozwalające na znalezienie monet, biżuterii, rozmaitych pamiątek historycznych. Nawet proste modele bez dodatkowych funkcji mogą być bardzo skutecznymi detektorami. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak używać takie urządzenie. Zanim jednak będzie można przejść do ćwiczeń praktycznych, należy zaopatrzyć się w wykrywacz metali. Przy jego wyborze trzeba mieć na uwadze tryb pracy. W przypadku modelu statycznego słychać zmiany natężenia dźwięku w momencie zbliżenia się sondy do metalowego przedmiotu. Im bliżej, tym głośniej. Z kolei urządzenia pracujące w trybie dynamicznym reagują wyłącznie po znalezieniu elementów metalowych. Jeśli operator się zatrzyma, to wykrywacz zamilknie. Bardzo pomocna jest funkcja zerowania, bo wykrywacze metali są podatne na niestabilność czasową i termiczną. Wystarczy wcisnąć przycisk zerowania i zostaną automatycznie przywrócone ostatnie ustawienia. Tryb dyskryminacji także jest niezwykle ważny, jeśli ktoś nie chce tracić czasu na zbieranie śmieci. Można ustalić, co konkretnie ma być pomijane.

Czego nie powinno się pomijać podczas wybierania wykrywacza metali?

Bardzo ważnym elementem każdego wykrywacza metali jest sonda, która umożliwia poszukiwanie skarbów. Może być ona koncentryczna lub DD. Nie bez znaczenia będzie także stelaż, który wpływa na ergonomię, kompaktowość i wagę. Może być on wykonany z rozmaitych materiałów. Istotna jest funkcja strojenia gruntu, aby poszukiwania skarbów były skuteczne. Zasilanie urządzenia także ma znaczenie. Im większa będzie pojemność baterii lub ogniw, tym bardziej wzrośnie waga wykrywacza metali. Lekkie urządzenie zapewni większy komfort użytkowania, dlatego trzeba mieć na uwadze jego ogólną wagę. Sprawdzić należy również zasięg urządzenia, który zależy od wielkości przedmiotów ukrytych w ziemi. Zwykle wykrywacze metali można kupić już za mniej niż 500 zł. Jeśli ktoś jednak szuka profesjonalnego sprzętu, to musi liczyć się z co najmniej dwukrotnie wyższymi kosztami.