Jaką brzytwę kupić?

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się golenie brzytwą. Nie jest to prosta sztuka, ale gdy już ją opanujemy to sprawia ogromną satysfakcję. 

Wybór brzytwy do golenia

W tym artykule wyjaśnimy jak wybrać brzytwę, która będzie służyć przez wiele lat. Przede wszystkim liczy się materiał, z którego wyprodukowano ostrze brzytwy. Można śmiało powiedzieć, że jest to najważniejszy element narzędzia. W sprzedaży dostępne jest między innymi ostrze ze stali węglowej. Można je bardzo łatwo naostrzyć, ale niestety jest podatne na rdzewienie oraz utlenianie. Trzeba pamiętać, żeby je odpowiednio zabezpieczać po każdym użyciu i nie dopuścić do kontaktu z wilgocią. Warto mieć na uwadze, że im większa zawartość węgla, tym większa elastyczność oraz wytrzymałość ostrza. Warte uwagi jest także ostrze ze stali nierdzewnej. Zdecydowanie trudniej je naostrzyć, ale za to nie jest tak podatne na rdzewienie jak ostrze ze stali węglowej. Pewne jest jednak, że nie da się uzyskać ostrości na tym samym poziomie, co w przypadku stali węglowej. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób początkujących, ponieważ nie trzeba się o nie aż tak troszczyć. 

Rodzaj ostrza

Na rynku dostępne jest także ostrze brzytwy ze stali damasceńskiej. Jest to najdroższy rodzaj ostrza i jednocześnie spotykany najrzadziej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stal damasceńska jest ciężka w obróbce. Sama produkcja ostrza jest niezwykle wymagająca, ponieważ ciężko ją naostrzyć z powodu bardzo dużej twardości. Jeżeli uda nam się jednak właściwie naostrzyć taką brzytwę to możemy mieć pewność, że swoją ostrość zachowa przez wyjątkowo długi czas. Rodzaj materiału to jednak nie wszystko, ponieważ kluczowa jest także szerokość ostrza. Ostrza o szerokości 5/8 oraz 6/8 cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób mało doświadczonych oraz początkujących. Szerokie ostrze może ogolić większą powierzchnię skóry, a do tego zebrać zdecydowanie więcej piany. To sprawia, że nie trzeba tak często wycierać lub spłukiwać skóry twarzy. Teraz masz już wiedzę jak wybrać brzytwę.