Czym jest światło chemiczne?

Światło chemiczne inaczej nazywane świetlikiem jest jednorazowym źródłem światła. Światło to mieści się w pojemniku, w którego środku znajdują się dwie ciecze, z czego jedna mieści się w szkle. Po wymieszaniu się cieczy zaczynają one świecić.

Sposób działania światła chemicznego

światło chemiczne

Wskutek wymieszania się cieczy zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje, że substancja fotouczulająca zaczyna świecić. Świetlik świecić może od 5 minut do 12 godzin. Im dłużej światło chemiczne świeci, tym staje się słabsze. Światło chemiczne najczęściej występuje w formie świecących pałeczek, które można nosić na rękach lub nogach, a także przyczepiać do odzieży lub plecaków.
Świetliki są trudne do przecięcia, co powoduje, że są one bardzo bezpieczne i mogą być używane przez każdego. Pałeczki mogą występować w kolorze niebieskim, pomarańczowym, czerwonym, żółtym oraz zielonym, który emituje światło najdłużej.

Zastosowanie światła chemicznego

Świetliki są elementem wyposażenia w grupach wojskowych oraz innych oddziałach specjalnych. Używane są one także w czasie wypraw w trudnych warunkach terenowych, gdzie mogą występować problemy w dostępie do prądu elektrycznego. Świetliki można używać do zaznaczania ważnych punktów na trasie podczas akcji ratunkowej. Światło chemiczne stosowane jest przez dzieci podczas wypraw do lasu lub w czasie nocnych zabaw i różnych gier.
Dostępne są także świetliki IR, które świecą światłem podczerwonym, które widoczne jest tylko przy użyciu noktowizora i stosuje się je do oznaczania tajnych miejsc.