Wybór cięciwy do łuku

W przeszłości łuk wykorzystywany był przede wszystkim do polowań na zwierzynę bądź w celach militarnych. Jest to broń, która wykorzystywana jest od kilkunastu tysięcy lat. Obecnie jej charakter jest głównie sportowy. Łucznictwo stało się popularną dyscypliną sportową. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak wybrać cięciwę do łuku, żeby strzelanie z niego było przyjemne. 

Jak wybrać cięciwę do łuku?

Odpowiednie dopasowanie cięciwy do długości łuku, a także kupno właściwego materiału, to bardzo ważny czynniki, który zdecyduje o tym, jak cięciwa odnajdzie się w praktyce. Obecnie bardzo popularne są cięciwy do łuku z tworzywa sztucznego. Takie tworzywo zapewnia elastyczność dla łuku. Warto zaznaczyć, że prym tu wiedzie cięciwa z włókien dacranowych, gdyż cechuje się wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki pogodowe. Oprócz materiału, z którego została zrobiona cięciwa, warto także ocenić jej wytrzymałość. Będzie ona zależeć w ogromnej mierze od rodzaju zastosowanego materiału. Należy pamiętać, że wpływ ma na to także liczba włókien. Bardzo chętnie wybierana jest obecnie cięciwa z dwunastoma włóknami dacranowymi. Warto też ocenić, ile w cięciwie umieszczono nitek. Takie parametry będą odgrywały siłę naciągnięcia, która wyrażana jest w LBS. Warto zaznaczyć, iż w łukach przeznaczonych dla młodzieży powinno być ich osiem, jednakże w bardziej zaawansowanych łukach już więcej – najczęściej 10. Warto zaznaczyć, że im więcej LBS, tym więcej będzie nitek. Cięciwę do łuku najlepiej będzie zamówić od sprawdzonego oraz renomowanego producenta. Dzięki temu materiał będzie zrobiony z najwyższej jakości materiałów. 

Wybór odpowiedniej cięciwy do łuku 

Dla wielu ludzi bardzo istotne będą także kwestie wizualne. Mowa tutaj szczególnie o kolorystyce łuku. Nie ma ona wpływu na działanie cięciwy, jednakże podkreśli wygląd naszego sprzętu. Najczęściej dostępne są one w kolorze klasycznym. Mowa tutaj między innymi o bieli, czerni czy brązie. Tak dobrana cięciwa będzie prezentować się bardzo ładnie.