Maska przeciwgazowa – jak działa i gdzie jest stosowana

Maski przeciwgazowe to bardzo ciekawy produkt, który wykorzystywany jest nie tylko w służbach państwowych, ale także w wielu branżach przemysłowych. Ich właściwości filtracyjne i izolacyjne doskonale chronią drogi oddechowe i izolują je przed szkodliwymi substancjami.

Jak działa maska przeciwgazowa?

Maska przeciwgazowa (zobacz tutaj) składa się ze ściśle przylegającej do skóry twarzy części twarzowej, która ma za zadanie chronić drogi oddechowe, skórę oraz oczy. W większości jest ona wykonana z przeźroczystego materiału, który umożliwia bezproblemowe patrzenie oraz posiada filtr i cześć łączącą z butlą tlenową. Wśród nich wyróżniamy maski filtracyjne oraz izolacyjne, które nieco różnią się od siebie. 

Maski filtracyjne stosowane są przede wszystkim do filtracji powietrza ze szkodliwych substancji. Są one wyposażone w specjalne pochłaniacze i filtry, które oczyszczają wdychane przez pracownika powietrze. Natomiast w przypadku masek izolacyjnych ich działanie wygląda nieco inaczej. Nie filtrują one powietrza. Pracownik oddycha tlenem, który jest pozyskiwany z wcześniej wydychanego powietrza. 

maska przeciwgazowa

Gdzie najczęściej stosowane są maski przeciwgazowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy maska przeciwgazowa musi być stosowany gdy:

  • poziom tlenu w wydychanym powietrzu jest poniżej 17%,
  • w bardzo wysokiej temperaturze,
  • ilość pyłków i groźnych substancji znacznie przekraczają normy w tym zakresie.

Zatem maska przeciwgazowa stosowana jest w przedsiębiorstwach, gdzie pracownik jest narażony na kontakt z substancjami drażniącymi i niebezpiecznymi, a także w Straży Pożarnej i Wojsku.